Predavanje na temu „Banjalučka društva i klubovi“

Prijatelj i član Rotari kluba Banja Luka, dr Zoran Pejašinović, profesor istorije u banjalučkoj gimnaziji, održao je 11.10.2022. godine predavanje u našem klubu na temu „Banjalučka društva i klubovi“ (1918-1941) što je bila i njegova doktorska disertacija.

U razmatranom periodu u Banjaluci je djelovalo oko 80 društava i klubova (ne uklljučujući sportska i profesionalna društva) što je za grad sa oko 30.000 stanovnika značajan broj, posebo imajući u vidu brojnost i visok nivo aktivnosti većine društava i klubova. U to vrijeme je bila česta situacija da su ista lica bila članovi i 6-7 različitih društava. U razgovoru nakon predavanja razmatrani su kulturološki, socijalni, politički i drugi aspekti rada društava i klubova, kao i administrativno-pravni aspekti finansiranja, organizovanja i njihovog rada. Prijatelj i član Rotari kluba Banja Luka, dr Zoran Pejašinović, profesor istorije u banjalučkoj gimnaziji, održao je 11.10.2022. godine predavanje u našem klubu na temu „Banjalučka društva i klubovi“ (1918-1941) što je bila i njegova doktorska disertacija. U razmatranom periodu u Banjaluci je djelovalo oko 80 društava i klubova (ne uklljučujući sportska i profesionalna društva) što je za grad sa oko 30.000 stanovnika značajan broj, posebo imajući u vidu brojnost i visok nivo aktivnosti većine društava i klubova. U to vrijeme je bila česta situacija da su ista lica bila članovi i 6-7 različitih društava. U razgovoru nakon predavanja razmatrani su kulturološki, socijalni, politički i drugi aspekti rada društava i klubova, kao i administrativno-pravni aspekti finansiranja, organizovanja i njihovog rada.